Nízké Tatry s nosítky

Deti v nositkach
2 matky s 2 detmi a jeden horal s nočníkem

aneb vydařený podzimní přechod slovenských velehor s batolaty

Magurka – Ďurková – Chopok – sestup

Účastníci: T. S. Poly + KačaBoo + T. S. Matylda (14 měsíců)

Dále: Bela Šišo (je tu doma) + Týnka (poprvé natěžko) + Matěj (12 měsíců=1 rok)

Nosič Paĺko

Odjíždíme ve večerních hodinách na hlavní nádraží, hekticky se přesouváme, abychom zahájili tento velký výlet s malými.

  1. Noční přejezd směr Rožumberok. Průvodčí nás málem vyhodí z vlaku za chování na záchodcích 🙂 Ranní vylodění na nádru, odchyt busu a zahájení stoupání, a to hned pěkně zostra.
  2. Výstup SalatínMagurka. První den. 13 hodin pochod. Matky nadranc děti taky. Obcházíme četné polomy. Docházíme za tmy. Zapíjíme horcem. Noclehárna luxusní, dřevěná. Až tam Poly zapomněl čelovku.
  3. Výstup na Ďurkovou. Počásko nic moc. Fučí, poprchává. Naštěstí jsme vlastně pod hřebenem a není to až tak daleko. V odpoledních hodinách docházíme na legendární hřebenovou útulnu. Chatár nás hned postaví dolatě, pak už se Šišo druží a Maru neťape v topáncích po stole. Dorazí Palko s lahví absinthu. To aby ten horec nestačil. Děti spokojeně chrupkají vedle v komůrke. Hore lágr. Šišo v noci dostane solnou lampou po hlavě. Místa tu není vela. Čelovka je ti naprd, když se zpit vydáš směr Chopok v noci a ztratíš v mlze orientaci…řekli kluci.
  4. Přesun na Chopok a Kamienka. Krásný hřebenovka. Děti přivykají. Uplácíme je borůvkama. Hrajeme hru na padající kámen. Můžeme si dovolit pozvolnější tempo. Část výpravy nás opouští. Bohužel musí lanovkou na pohřeb. Pozorujeme kamziky. Muži odpočívají, ženy se starají o děti.
  5. Výstup na Ďumbier. Jdeme dál a v chatě MR Štefanika jsme příliš brzy než se tu ubytovat. Zahajujeme sestup a k večeru objevujeme lesní srub – útulnu. Kde nic tu nic. Ale kamna se podaří roztopit. Voda tu je, fůra borůvek a medveď nepřišel. Aspoň ty spacáky využijem. První Marušky noc na dřevěné pryčně.
  6. Scházíme z hor. Už přímo, bez zacházek – Kači se vytvořil žralok… zasloužilé boty, ale daleko už nedojdu. Sraz na vlaku v Liptovském Mikuláši, noční přesun do Prahy.

PS. Maruška po návratu udělala první krůčky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *