Island po sezóně

Příčinou tohoto výletu byly letenky a chuť se podívat opravdu na Sever, do divočiny. Tak zkusíme třeba ten Island? Rok 2010, kdy máme čas i peníze (a žádný děti). Ovšem nespoléhej na kurz od googla, protože pak se nákupy hodně prodraží.

IMG_3309

Sopka Elafjallajökul – Polym překřtěná na Ejakulejnu – před pár dny soptila a ochromila letecký provoz v celé Evropě. My se octly na jejím úpatí a už chápeme, proč v tomhle obláčku sopečného prachu letadla lítat nemůžou. Ani trekeři trekovat nemůžou, protože prší, není vidět než šedýprach a výbuchy horkého vzduchu.

IMG_3345

Ledovec pod sopkou – totální Black&White

IMG_3349

Tak čekáme na další, příznivější den, kdy se na konci Pekla ukáže Ráj.

IMG_3380

 

Sezóna tady skončila. Mosty jsou vytažené před jarní oblevou hluboko na břeh. Přes řeku nikdo nesveze. Co zbývá? Počkat do rána, kdy je proud nejslabší, vyhrnout kolena, zatnout zuby a hole, požádat trolly a dát se do toho. Kdy by řekl, že jeden vytažený most pro nás znamená celodenní etapu a přechod a obcházení mnoha ramenného toku.

 

V barevných horách poprvé spatříme horké prameny v akci, Poly napouští jezírko, i pračku jsme našli. Přecházíme přes obsidiánové pole, kloužeme v zářezech dolů a zas nahoru, ráno nacházíme první sníh. Naštěstí směřujeme na základnu, kde se – s předtuchou ohlášené větrné bouře – parádně v termálu vykoupeme.

O našem terénním stanování mlžíme – neboť je na Islandu zapovězeno. Leč nikdo v pustině tě nenajde. Jen před půvabnou horskou služebnou je třeba mít se na pozoru a neprořeknout se, že se netábořilo jen v místě vyhrazeném, ale jakémkoliv. Hlavně že jeepy jezdí, kde chtějí.

 

To ráno, kdy se vzbudíš, je září a na Islandu nasněží, je svěží. Večer dorazíme do tábora Landmannalaugar. Správcová, opět fešanda, nás informuje o varování na větrnou bouři. Ještě se krásně stihneme vykoupat v termálu.

IMG_3558

Ráno po bouři se na základně, kde skoro nikdo není, podaří najít francouzský stop zpět na pobřeží. S broděním a všemi překážkami bychom sotva jinak stihli letadlo. Takhle si vezem pr… a ještě u toho navštívíme pár vodopádů. Piknik ovšem ze zdrojů vlastních.

Zbytek času trávíme v kopcích kolem Viku, pod ledovcem Mýrdalsjökul, pozorováním běhajících svetrů, ovcí, focením; inu, velkou zábavu v tomto kraji nehledej.

Podle pověsti byly jehly v moři zv. Reynisdrangar vytvořené, když 2 trollové táhli trojstěžňovou loď ke břehu. Když se rozednilo, zkameněli.

V Reykjaviku nalezneme skromné, ale zapadlé útočiště v městském parku… s kartou Reykjavik Welcome Card 24 hrs osockujeme místní termální koupaliště – první koupání po 14 dnech, ve spodním prádle, černá jako černá. A taky kemp (po sezóně neplatíš). A taky muzea. A taky městskou hromadnou dopravu. V indické restauraci namastíme jazyky, utratíme mailant a potkáme Slováka. Ti Seveřani jsou zajímaví, i když jsou studený a tichý jak ryby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *