Zkušenosti s chovem kura

Slepice na vesnici bývaly dřív naprosto běžné a neodmyslitelné. Dnes je běžné kupovat vejce v super/hyper. Neodmyslitelně jsou dnes vajíčka spjata s utrpením zvířat v klecových chovech (i těch obohacených). Vajíčko z přirozeného a zdravého chovu (BIO) zase stojí okolo 6 Kč, což je neúnosně mnoho, spotřebuje-li běžná rodina 10-20 vajec/týdně.

Chov slepic není nic náročného. Zvládnout to může doslova KAŽDÝ. Pravda, jeden vstup je nutný – a tím je plácek/místo/ohrádka. Na balkoně zkoušel chovat kdekdo v době vaječné krize, ale tuto záležitost berme spíš jako okrajovou.

Co potřebujeme pro chov?

  • kurník – slepičí domeček: Tady slepice snáší a nocují. Snášet mohou i do bedýnky vystlané senem, ale nocování se bez uzavřeného prostoru neobejde (čti dál). Uvnitř je nutné patro se snášedly, vystlat slámou, cca 30 cm šíře. Také bidýlka, šikmo pod sebou. Vhodná je podlaha, co se jednoduše čistí, vystlat slámou. Pevné uzavírání. Z východu, pokud je nad zemí, slepičí žebříček.
  • Plácek – slepičí výběh: Tady budou slepice žrát, zobat, hrabat, pít a popelit se. Je to místo, které slepicím obětujete, protože veškerý pokryv bude nemilosrdně rozhrabán a prohnán slepičími žaludky. Vzniknou tu popeliště – jamky a prohlubně a nános trusu. Nevydrží tu nic zeleného.
  • krmení: Čerstvou vodu musí slepice mít. Pečovatelé v zimě vodu dávají 2x denně a ohřátou. Na zob dáváme šrot a pšenici, když přimícháte brambory, cukety, staré kedluby, nastrouhané, budou nadšené. Starý chleba předem namočený. Vaječné skořápky suché a drcené.

A to je v zásadě všechno. Pak už jen nakoupit kur a vaječná sklizeň může začít. Tedy až začnou slépky snášet, na což si počkáte. Zjistěte si při nákupu, jak staré slepice kupujete.

 

A jaké zkušenosti přidáváme my?

  • Máte-li vedle slepic též zahradu, je nutné tyto systémy – slepičí od zahradního – oddělit. Když oddělit, tak dokonale, hermeticky. Slepice na zahradě jsou dobré jen přes zimu. Zkypří a pohnojí za vás. Jakmile ale zasejete, zasadíte, slepičí noha se nesmí na záhon dostat; jinak můžete začít znovu.
  • Na noc slepici zavřeš! Toto je 13. přikázání Boží a tak je k němu potřeba přistupovat – bez výjimek. Ani když se zdržíte v hospodě. Záleží na lokalitě, náš pří-lesní chov liška vybila zatím dvakrát.
  • Volná pastva pro slepice je prima. Ony ji milujou a vy máte žlutá vejce a nemusíte se starat. Musíte ale počítat s tím, že ploty jsou jim ukradené a směle navštíví vaše sousedy, zvláště mají-li čerstvě navezenou hlínu na záhonky.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *